Jak należy postępować z pościelą wielorazową u chorego zakażonego Clostridium difficile, czy taka pościel przed dezynfekcją w pralni powinna zostać poddana sterylizacji?

 

Pytanie: Jak należy postępować z pościelą wielorazową u chorego zakażonego Clostridium difficile, czy taka pościel przed dezynfekcją w pralni powinna zostać poddana sterylizacji?

Odpowiedź: Nie - sterylizacja organicznie brudnej i skażonej bielizny w działaniach praktycznych nie ma uzasadnienia (brud w autoklawie nigdy nie będzie sterylny a i na wyposażeniu szpitalnym brak takich sterylizatorów „brudnych”. W działaniach praktycznych stosuje się w tym celu parowe komory dezynfekcyjne.

Omówienie.

Ministerstwo Zdrowia w ramach programu zdrowotnego wydało (w lipcu 2011r.) publikację „Zakażenia Clostridium difficile” (prof. dr hab. med. Waleria Hryniewicz; prof. dr hab. med. Gayane Martirosian; dr n. med. Tomasz Ozorowski) obejmującą diagnostykę, terapię i profilaktykę. Na stronie 15 opracowania, pod hasłem pościel pacjenta czytamy: „ z reguły w pralnicach stosowane metody dezynfekcji nie są skuteczne wobec spor C. difficile z tego powodu zalecana jest dekontaminacja pościeli za pomocą środków sporobójczych, lub sterylizacja przed wysłaniem do pralni.”

Gatunek Clostridium difficile do lat siedemdziesiątych nie był uważany za patogenny, tj. do czasu opisania dwóch zespołów chorobowych:     AAD i PCM. C. difficile występuje we florze jelitowej u ~ 3% zdrowych osób dorosłych i 30% - 50% dzieci w ciągu pierwszego roku życia. Wśród innych drobnoustrojów obecnych w brudnej bieliźnie (10 6 – 10 8 cfu/100 cm 2 tkaniny), C. difficile stanowi poważne zagrożenie, szczególnie gdy występuje jako szczep epidemiczny hiperwirulentny NAP1. Bielizna od pacjentów podejrzanych o zespół CZCD lub z potwierdzonym zespołem CZCD (choroba związana z C. difficile) powinna być w sposób izolowany przekazywana do prania z gwarantowaną skutecznością sporobójczą (potwierdzenie skuteczności procesu w badaniach ilościowych z redukcją: B – 7log, F -6log, Tbc – 5log, S -4log).

Pranie winno odbywać się we wsadzie wydzielonym i w pralnicy bębnowej. Nie wolno przekazywać bielizny od pacjentów z CZDZ do prania w pralnicy tunelowej (tzw. taktowej), ponieważ może dojść do jej skażenia. W przypadku epidemicznego rozprzestrzeniania się zakażeń C. defficile, oraz podejrzenia, lub potwierdzenia szczepu NAP1, zaleca się stosowanie wyłącznie

bielizny jednorazowego użytku.

 

Dr n. med. Barbara Waszak