POLSKIE STOWARZYSZENIE STERYLIZACJI MEDYCZNEJ

13 Kongres Światowego Forum Sterylizacji Szpitalnej – World Forum for Hospital Sterile Supply w Osace 22 – 24 listopada 2012 roku

W minionym roku kongres Światowego Forum Sterylizacji Szpitalnej odbył się po raz pierwszy w Azji w Japonii. Ten odległy kraj przywitał nas niezwykle tradycyjnie i zgodnie z japońskim obyczajem, gościnnie. Uprzejmość Japończyków przekracza nasze europejskie wyobrażenie na ten temat, o czym mogłam się przekonać podróżując samotnie.

kongres 1

Centrum Kongresowe – Osaka Convention Center

 

Na kongres ze wszystkich zakątków świata zjechało ponad 1400 uczestników, aby reprezentować swoje krajowe organizacje. Mnie przypadł zaszczyt reprezentowania Polskiego Stowarzyszenia, ale nie mogłabym tego uczynić gdybym nie została zaproszona przez organizatorów kongresu tj. Stowarzyszenie Japońskie, jako członek zarządu Światowego Forum.

 

Wykłady, spotkania i warsztaty odbywały się na terenie Centrum Kongresowego – International Convetion Center. To niezwykle nowoczesny budynek zapewniający uczestnikom pełen komfort podczas kilkudniowych obrad.

 

Tematyka kongresu była różnorodna i obejmowała bardzo szeroki zakres zagadnień interesujących przedstawicieli z różnych stron naszego globu. Wykład inauguracyjny przedstawił prof. Axel Kramer ( Niemcy) :

„ Zarządzanie jakością w reprocesowaniu wyrobów medycznych na przykładzie 156 sterylizatorni w niemieckich szpitalach co najmniej 250 łóżkowych”. Profesor Kramer kilkakrotnie gościł w Polsce między innymi na konferencji organizowanej przez ABACUS w Warszawie. Zapamiętałam go szczególnie ze spotkania w Sorkwitach (1993), którego organizatorem był Pan Kazimierz Kastrau z Antyseptyki. Prof. był autorem słynnej maksymy: „ ręce częściej dezynfekuj niż myj...”

 

Oto niektóre z tematów pozostałych wystąpień: Myjnie – dezynfektory, skuteczność i zapewnienie jakości , Tillo Miorini (Austria); Nowe metody mycia „Gotowanie pod ciśnieniem”, Masaki Takashina (Japonia); Walidacja procesu pakowania – Nowe niemieckie wytyczne dla narzędzi, Marion Peissker (Niemcy); Porównanie metod sterylizacji niskotemperaturowej , Keiji Kanemitsu (Japonia); Monitorowanie środowiska w dziale reprocesowania, Joy Markey (Irlandia); Postęp programów edukacyjnych dla techników sterylizacji medycznej – doświadczenia irlandzkie, Julia M Paschal Kent (Irlandia); Reprocesowanie endoskopów giętkich: Analiza retrospektywna przeprowadzona na próbie

7 818 endoskopów, Lionel Pineau (Francja); Centralizacja reprocesowania endoskopów, Moya Ann Alexander ( Anglia); Ponowne użycie sprzętu jednorazowego użytku w świetle przepisów europejskich, Francesco Tessarolo (Włochy); Problemy ze sterylizacją nadtlenkiem wodoru - Nowe propozycje dla bezpiecznego i wydajnego użycia, Rika Yoshida (Japonia); Obecna sytuacja w centralnych sterylizatorniach w Meksyku i siedmiu innych krajach Ameryki Łacińskiej, Fabiola Casas (Meksyk); Czy nadtlenek wodoru ma znaczenie w zapobieganiu zakażeń szpitalnych?, Jon Otter (Holandia); Sterylizacja w szpitalach w Korei, Hyang Soon Oh (Korea); Bezpieczeństwo w sterylizatorniach w Japonii, Che Takeuchi (Japonia);

 

Ostatniego dnia na zakończenie kongresu wysłuchaliśmy wstrząsającego wystąpienia lekarza chirurga z Libanu. Abdulnasser Kaadan przedstawił pracę zniszczonego podczas działań wojennych szpitala w Bejrucie, pokazał operacje przeprowadzane na stole w jadalni, brak sterylnych narzędzi podczas zabiegów np. amputacji kończyn, brak sterylnych opatrunków, brak środków znieczulających, ciężko ranne dzieci, ich rodziców. Niektórzy z tych pacjentów powracali do zdrowia bez powikłań pooperacyjnych pomimo, że zabiegi były wykonywane w tak złych warunkach sanitarnych . Sala była poruszona, z ekranu spoglądały cierpiące dzieci i ciężko ranni dorośli, cywile. Po wykładzie wielu z nas podchodziło do wykładowcy, aby wyrazić słowa współczucia i chęć pomocy.

 

kongres 2

Prezes Światowego Forum Sterylizacji Szpitalnej , Wim Renders i inni członkowie zarządu.

 

 

Kongres wspierało około 40 firm, w tym wiele doskonale nam znanych, mających przedstawicielstwo w Europie. Dużym zainteresowaniem cieszyły się wśród europejczyków firmy azjatyckie, których nie mamy okazji spotykać podczas konferencji w Europie. Sponsorami platynowymi byli: Getinge, Johnson & Johnson i Sakura. Złotymi sponsorami byli: 3M, Miele, Muranaka, Niti-On, Saraya. Srebrni sponsorzy: Canon, Laoken, Sakase.

 

kongres 3

 Tańczące maiko

 

Przez cały czas towarzyszyła nam egzotyczna kultura kraju gospodarzy. Podczas ceremonii otwarcia kongresu prezes Światowego Forum wraz z prezesem Japońskiego Stowarzyszenia ubrani w pamiątkowe kimona rozbijali beczkę z sake, którym wznosiliśmy tost za pomyślność Kongresu. Uroczystą kolację zorganizowano w niezwykłym miejscu zwanym Taiko-en, ja miałam zaszczyt spożyć ją wraz z innymi gośćmi kongresu w sali „Sakura” (kwitnącej wiśni). Wizytę w Taiko-en rozpoczęła ceremonia parzenia herbaty, bardzo mocnej i zielonej. Następnie serwowano dania tradycyjnej kuchni japońskiej, dla większości europejczyków - niejadalne. Kolacji towarzyszyły gejsze i maiko w tradycyjnych strojach. W przerwie, pomiędzy serwowanymi daniami, maiko tańczyły przepiękny taniec z wachlarzami, przedstawiający cztery pory roku. Były to niezapomniane chwile, chociaż do hotelu wracałam głodna, bo sushi polskie i japońskie różnią się od siebie znacząco. Japońskie sushi to wersja „hard” w stosunku do znanej nam w kraju. Jednak już po pierwszej kolacji, gdzie serwowano tradycyjne japońskie sushi, wyruszyłam na poszukiwanie McDonald`sa, nie byłam w tym osamotniona. Moje koleżanki z Europy również dożywiały się w akceptowalnych dla naszego podniebienia miejscach. Jednakże wrażenia jakie pozostały po wieczorze w Taiko-en są trudne do opisania.

 

kongres 4

Maiko towarzyszące nam podczas kolacji.

 

Europejczycy stanowili garstkę wśród uczestników Kongresu. Nie tylko ja miałam trudności w zrozumieniu języka angielskiego w wydaniu japońskim. Jest to zupełnie odmienny sposób wymawiania i akcentowania słów, ale wszystko rekompensowała nam gościnność kraju kwitnącej wiśni, uśmiech na twarzy jej mieszkańców i niezwykła uprzejmość dla gości z innego kontynentu.

 

kongres 5

Zamek w Osace

 

14 Kongres Światowego Forum Sterylizacji Szpitalnej odbędzie się w tym roku w Antalii w Turcji, a następny tj. 15 Kongres zorganizowany będzie w Pradze, organizatorzy serdecznie zapraszają nas do wzięcia czynnego udziału w tym przedsięwzięciu. Po raz pierwszy, w 2014 roku kongres Światowego Forum odbędzie się w Europie środkowej.

 

 

 


Z radością informujemy, że z dniem 22.02.2022 r. nawiązaliśmy współpracę z Europejskim Stowarzyszeniem Epidemiologii i Higieny

Zadaj pytanie

Zeskanuj kod telefonem i zadaj anonimowe pytanie

Odpowiedzi na zadawane pytania