POLSKIE STOWARZYSZENIE STERYLIZACJI MEDYCZNEJ

Pytanie odnośnie mycia butów operacyjnych w myjkach automatycznych? Czy można myć buty oraz w osobnym cyklu narzędzia chirurgiczne w tej samej myjce? Jakie jest stanowisko? Czy po myciu butów trzeba przeprowadzać pusty cykl np samo dezynfekcji??

Odpowiedź: Myjnie-dezynfektory spełniające wymagania normy europejskiej PN-EN ISO 15883-4:2019-02 są wyrobami medycznymi przeznaczonymi do mycia i dezynfekcji innych wyrobów medycznych, a buty operacyjne nie są wyrobami medycznymi. Ponadto Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 26 marca 2019 r. w sprawie szczegółowych wymagań, jakim powinny odpowiadać pomieszczenia i urządzenia podmiotu wykonującego działalność leczniczą (tekst jedn.: Dz.U. z 2022 r., poz. 402) w Załączniku nr1, punkcie XI, podpunkcie 7 jednoznacznie określa jakie materiały mogą trafiać do reprocesowania w centralnej sterylizatorni i z całą pewnością nie ma wśród nich obuwia operacyjnego. Wynika to z tego, że nawet na obszarach wysokiego reżimu sanitarnego takich jak bloki operacyjne, istnieje ryzyko zanieczyszczenia obuwia operacyjnego np. drobinami piasku, jeżeli takie zanieczyszczenia zostaną przeniesione na instrumentarium medyczne, to z całą pewnością wywołają poważne powikłania u operowanego pacjenta. Nawet przeprowadzenie pustego cyklu pomiędzy myciem butów i narzędzi nie gwarantuje oczyszczenia komory i instalacji wewnętrznych myjni-dezynfektora z zanieczyszczeń pozostawionych przez buty. Ponadto, ewentualne wprowadzanie brudnych butów operacyjnych do centralnej sterylizatorni tworzy zagrożenie przeniesienia zanieczyszczeń z butów na inne materiały medyczne. Dlatego w warunkach centralnej sterylizatorni mycie obuwia operacyjnego w tych samych myjniach, w których myte są narzędzia medyczne jest niezgodne z przepisami..

 


Z radością informujemy, że z dniem 22.02.2022 r. nawiązaliśmy współpracę z Europejskim Stowarzyszeniem Epidemiologii i Higieny

Zadaj pytanie

Zeskanuj kod telefonem i zadaj anonimowe pytanie

Odpowiedzi na zadawane pytania